Omega 3 kaynağı besinler arasında yer alan ıspanak birçok kişinin temizlerken zorlandığı besinler arasında yerini almaktadır. Her bir yaprağının özenilerek yıkanması sizler için önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Ispanak ile leziz börekler, çorbalar ve sağlıklı yemekler için en önemli unsurlar arasında ıspanağın temizliği bulunmaktadır. Bundan dolayı gündemimiz de yer alan sorular arasında ıspanak nasıl kolay temizlenir? Sorusu bulunmaktadır.

Ispanaklar toprak ile iç içe olmasından dolayı temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdir de böbrek hastalığına sebep olma ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı ıspanak nasıl kolay temizlenir? Sorusunun cevabını sizlere vermek isteriz. Böbrek taşı oluşumu gibi hastalıklardan korunmak amacıyla sebzelerin çok iyi bir şekilde yıkanması önemli faktörlerden birisidir.

Hem çocuklar için hem yetişkinler için folik asit kaynaklarını içermesiyle birlikte önemli ve sağlıklı besinler arasında ıspanak bulunmaktadır. Ispanağı hijyenik ortamlarda dikkatli bir şekilde yıkayarak birbirinden leziz yemekleri yapabilirsiniz. Bu kadar değerli ve sağlıklı bir besinin nasıl yıkanması gerektiği hakkında sizlere birkaç ufak tüyo vermek isteriz.

  1. Kök Kısımlarını Kesin

Ispanaklar ne kadar dikkatli ve özenli bir şekilde yıkanırsa sizin için o kadar sağlıklı bir sonuç verecektir. Bundan dolayı ıspanakları yemek yapmaya başlamadan önce 30 dakika içerisinde temizlemeniz ve yıkamanız gerekmektedir.

Ispanak nasıl kolay temizlenir? Sorusunun cevabı olarak önemli unsurlar arasında kök kısımların kesilmesi bulunmaktadır. Ispanak köklerinde bulunan vitamin oranı yapraklarına göre daha az bulunmaktadır. Bundan dolayı genellikle ıspanak kökleri birçok kişi tarafından kullanılmamaktadır.

Ispanakları yıkama işlemine geçmeden önce ıspanak demetlerinin her birini köklerinden ayırmanız gerekmektedir.

  • 10 Dakika Sirkeli Su İçerisinde Bekletin

Ispanaklarını geniş bir kap içerisine alarak köklerinden ayırdığınız ıspanak yapraklarını bu kabın içerisine koyun. Daha sonra üzerine geçecek şekilde su koymanız gerekecektir. Aynı zamanda içerisinde sirke eklemeniz gerekir.

Sirke eklediğiniz zaman ıspanakta bulunan tozun ya da kumların dibe çökme işleminin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Sirkeyi dilediğiniz gibi üzüm, elma ya da beyaz sirke olarak kullanabilirsiniz. 10 dakika boyunca Ispanaklar sirkeli suyun içerisin beklemesiyle birlikte daha son8ra bol su yardımı ile ıspanakların çok daha iyi temizlenmesi sağlanacaktır.

  • Ispanak Yapraklarını Dikkatli Yıkayın

Ispanak nasıl kolay temizlenir? sorusunun cevapları arasında ıspanak yapraklarının tek tek yıkanması bulunmaktadır. Sirkeli su içerisinde beklettiğiniz ıspanakları tekrar bol su ile yıkamanız gerekecektir. Musluğun altında kumunu ve tozunu atan ıspanakları sudan geçirerek yeniden bir kap içerisine alın. Tüm ıspanak yaprakları için aynı işlemi uygulamanız gerekecektir. Topraktan iyice arındırarak sağlığınızı riske atmamalısınız.

Kabın içerisine aldığınız ıspanak yapraklarının tekrar suda bekletilmesi ve hala kaldıysa kum ve toprağından ayrışması gerekmektedir. Tekrar suda bekleyen ıspanakları musluktan sudan geçirdikten sonra süzgeç içerisine alabilirsiniz.

  • Suyunu Süzün ve Doğrayın

Eliniz de bulunan bütün ıspanakları bahsettiğimiz adımlar ile yıkayarak kumlarından arındırma işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu işlemler sonrasında ıspanakları suyunun süzdürülmesi amacıyla süzgece almanız gerekmektedir. Süzgeci birkaç sefer sallayarak suyundan arındırmalısınız. Suyundan arınmış olan ıspanakları doğrayarak istediğiniz şekilde leziz yemekler yapabilir ve sağlıklı besine sahip olan ıspanağı tüketmeye başlayabilirsiniz.

Abone Ol

fırsatlarımızdan ilk senin haberin olsun...

mail listemize abone olun ve tüm yeniliklerden herkesten önce sizin haberiniz olsun....

Powered by OBCTEK © 2021. T.A.M Yemekçilik